ابزارها و راه‌حل‌های جرم‌یابی شبکه

از آزمایشگاه آپا
پرش به: ناوبری, جستجو


محتویات

WildPacket ها، یکی از راه حل‌های جرم‌یابی شبکه

شرکت WildPacket در سال 1990 میلادی توسط مهبد ضابطیان و تیم مک کرری تاسیس شد. اولین محصول تولید شده توسط این شرکت برای سیستم عامل Mac نوشته شد. این محصول Etherpeek نام داشت که برای تجزیه و تحلیل در پروتکل شبکه‌های اترنت استفاده می‌شد. در سال 1997 میلادی نسخه‌ی سازگار با سیستم عامل ویندوز این محصول تولید شد. در نسخه‌ی بعدی این محصول به نام AiroPeek پشتیبانی از شبکه‌های بی‌سیم با پروتکل IEEE 802.11 نیز در نظر گرفته شد.

ابزارهای تحلیل شبکه

ابزار Microsoft Network Monitor

Monitor به عنوان تحلیل‌کننده‌ی بسته به شما اجازه می‌دهد که ترافیک شبکه را ثبت، تحلیل یا حتی فقط نگاه کنید. توسط این ابزار می‌توانیم شبکه و یا برنامه‌های کاربردی داخل شبکه را عیب‌یابی کنیم. ویژگی اصلی آن شامل پشتیبانی از 300 پروتکل عمومی و اختصاصی مایکروسافت، ثبت همزمان نشست‌ها، حالت نظارت بر شبکه‌های بی‌سیم و شنود ترافیک شبکه به صورت بی‌قاعده می‌باشد.

پس از اجرای این نرم‌افزار، کارت شبکه‌ی مورد نظر برای اتصال را از پنجره‌ی اصلی انتخاب و گزینه‌ی New Capture را برای ایجاد یک زبانه‌ی جدید کلیک می‌کنیم. در زبانه‌ی باز شده، گزینه‌ی Capture Setting را برای تنظیم فیلتر یا تنظیمات کارت شبکه و سایر تنظیمات عمومی کلیک کرده و سپس، گزینه‌ی Start را برای شروع ضبط بسته‌ها انتخاب می‌کنیم.

ابزار Capsa Free

Free ابزاری برای تحلیل ترافیک شبکه است که به شما اجازه‌ی نظارت بر ترافیک شبکه، عیب‌یابی آن و تحلیل بسته‌ها را می‌دهد. از ویژگی‌های آن می‌توان به پشتیبانی از 300 پروتکل شبکه (توانایی ایجاد و سفارشی‌سازی پروتکل‌ها را نیز دارد)، فیلتر‌هایی برای MSN و Yahoo Messenger، نظارت و ذخیره‌سازی ایمیل‌ها و سفارشی‌سازی گزارش‌ها نام برد.

با اجرای Capsa، کارت شبکه‌ی مورد نظر که قصد اتصال به آن را دارید، انتخاب و گزینه‌ی Start را برای شروع عمل ضبط کلیک نمایید. از سربرگ‌های موجود در صفحه‌ی اصلی برای دیدن داشبورد، نمایش خلاصه‌ای از آمار ترافیک شبکه و ارتباطات TCP/IP استفاده کنید.

ابزار NetworkMiner

NetworkMiner بسته‌های شبکه را ثبت کرده و داده‌های آن را به صورت فایل و عکس تجزیه می‌کند و به بازسازی رویدادی که توسط کاربر در شبکه رخ داده است، کمک می‌کند. این ابزار امکان این عمل را روی فایل‌های از پیش ثبت شده (PCAP) نیز می‌دهد. NetworkMiner در دسته‌ای از ابزار‌های جرم‌یابی شبکه قرار دارد که می‌تواند اطلاعاتی مانند نام میزبان، نام سیستم عامل و پورت‌های بازی که میزبان با آن‌ها ارتباط دارد را نمایش دهد.


ابزار Angry IP Scanner

Angry IP Scanner یک برنامه‌ی مستقل برای ساده‌سازی اسکن آدرس‌های IP و پورت‌ها می‌باشد. این برنامه محدوده‌ای از آدرس‌های IP را به دنبال یک میزبان فعال اسکن می‌کند و اطلاعاتی از آن شامل آدرس MAC، پورت‌ها، نام میزبان، زمان Ping و اطلاعات NetBios را بر می‌گرداند.

ابزار ntopng

ntopng آخرین نسخه از تحلیل‌گر محبوب شبکه به نام ntop است. ntopng در پس‌زمینه کار می‌کند و تمام اطلاعات ترافیک شبکه را جمع‌آوری و سپس، این اطلاعات را به همراه آمارهای به دست آمده از فعالیت شبکه را در یک رابط کاربری تحت وب نمایش می‌دهد. اگر چه نسخه‌ی اصلی آن برای سیستم‌های مبتنی بر Unix طراحی شد، اما هم‌اکنون نسخه‌ی تحت سیستم عامل ویندز آن نیز وجود دارد. این نسخه با قیمت اندک و نسخه‌ی پیش‌نمایش آن که تنها توانایی جمع‌آوری 2000 بسته را دارد، در دسترس عموم قرار دارد. چنانچه از Unix استفاده می‌کنید، می‌توانید از نسخه‌ی کامل آن به صورت رایگان استفاده نمایید.

ابزار WirelessNetView

WirelessNetView ابزار بسیار کوچکی است که به صورت یک بسته‌ی اجرایی مستقل موجود است. این ابزار، شبکه‌های بی‌سیم قابل دسترس را شناسایی کرده و اطلاعاتی از آن‌ها مانند SSID، کیفیت سیگنال، آدرس MAC، شماره‌ی کانال، الگوریتم رمزنگاری مورد استفاده و غیره را در اختیار می‌گذارد.

ابزار WireShark

WireShark رایج‌ترین ابزار مورد استفاده برای ثبت و تحلیل پروتکل‌های شبکه است که قابلیت بررسی صدها پروتکل شبکه را دارا بوده و بر ‌روی انواع سیستم‌های ‌عامل قابل اجرا ا‌ست. اطلاعات جمع‌آوری شده توسط WireShark را می‌توانید برای بررسی‌های بعد به صورت فایل ذخیره کنید و یا از فیلتر‌های موجود در این ابزار برای به دست آوردن اطلاعات دسته‌بندی شده استفاده نمایید.


مراجع


ابزارهای شخصی

گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار