رده:معرفی شبکه های بی سیم

از آزمایشگاه آپا
پرش به: ناوبری, جستجو

تكنولوژی شبكه های بی سیم، با استفاده از انتقال داده ها توسط امواج رادیویی، در ساده ترین صورت، به تجهیزات سخت افزاری امكان می دهد تا بدون استفاده از بسترهای فیزیكی، همچون سیم و كابل، با یكدیگر ارتباط برقرار كنند. شبكه های بی سیم بازه ی وسیعی از كاربردها، از ساختارهای پیچیده یی چون شبكه های بی سیم سلولی- كه اغلب برای تلفن های همراه استفاده می شود - و شبكه های محلی بی سیم (WLAN – Wireless LAN) گرفته تا انوع ساده یی چون هدفون های بی سیم، را شامل می شوند.از سوی دیگر با احتساب امواجی همچون مادون قرمز، تمامی تجهیزاتی كه از امواج مادون قرمز استفاده می كنند، مانند صفحه كلید ها، ماوس ها و برخی از گوشی های همراه، نیز در این دسته بندی جای می گیرند. طبیعی ترین مزیت استفاده از این شبكه ها عدم نیاز به ساختار فیزیكی و امكان نقل و انتقال تجهیزات متصل به این گونه شبكه ها و همچنین امكان ایجاد تغییر در ساختار مجازی آنها است. از نظر ابعاد ساختاری، شبكه های بی سیم به سه دسته تقسیم می گردند :

  • WWAN
  • WLAN
  • WPAN

WWAN

مقصود از WWAN، كه مخفف Wireless WAN است، شبكه هایی با پوشش بی سیم گسترده است. نمونه ای از این شبكه ها، ساختار بی سیم سلولی مورد استفاده در شبكه های تلفن همراه است.

WLAN

شبكه WLAN پوششی محدودتر، در حد یك ساختمان یا سازمان، و در ابعاد كوچك یك سالن یا تعدادی اتاق، را فراهم می كند.

WPAN

كاربرد شبكه های WPAN یا Wireless Personal Area Network برای موارد خانگی است. ارتباطاتی چون Bluetooth و مادون قرمز در این دسته قرار می گیرند.شبكه های WPAN از سوی دیگر در دسته ی شبكه های Ad Hoc نیز قرار می گیرند. در شبكه های Ad hoc، یك سخت افزار، به محض ورود به فضای تحت پوشش آن، به صورت پویا به شبكه اضافه می شود. مثالی از این نوع شبكه ها، Bluetooth است.

صفحه‌های ردهٔ «معرفی شبکه های بی سیم»

این ۷ صفحه در این رده قرار دارند؛ این رده در کل حاوی ۷ صفحه است.

ابزارهای شخصی

گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار