آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

چهار حوزه فناوری نوظهور که به تعریف جهان در سال 2019 کمک می‌کنند

عنوانچهار حوزه فناوری نوظهور که به تعریف جهان در سال 2019 کمک می‌کنند
گروه اصلیOther
شرح خبر

سال 2018 را می‌توان سال تغییر و تحول در زمینه نوآوری‌های فناورانه دانست. توسعه محاسبات محیطی[1]، نقل و انتقالات کوانتومی[2]، رویکردهای پنهان شدن[3]، پیشرفت‌های ژنومیک[4]، و حتی توسعه روبوکاپ‌ها بودیم. اگرچه هنوز نمی‌توانیم با ماشین خود پرواز کنیم، اما به این هدف نزدیک‌تر شده‌ایم. در سال 2019 همچنان در مسیر تغییر و تحول گام برمی‌داریم و حتی به میزان بیشتری از فناوری‌های پیچیده استفاده خواهیم کرد. در سال جاری چه چیزهایی در انتظار ما است؟ معتقدیم چهار حوزه فناوری نوظهور وجود دارد که زندگی را به‌طور چشمگیری در سال 2019 تحت تأثیر قرار می‌دهد.

1.      اینترنت اشیاء و شهرهای هوشمند

اینترنت اشیاء به ایده کلی دستگاه‌ها و تجهیزات قابل خواندن، قابل شناسایی، قابل مکان‌یابی، قابل آدرس‌دهی، یا قابل کنترل از طریق اینترنت اشاره دارد. این تعریف شامل همه چیز می‌شود، از وسایل خانگی گرفته، تا فناوری‌های پوشیدنی (گجت‌ها) و ماشین‌ها. این روزها، چنانچه یک دستگاه بتواند روشن شود، احتمالاً قابلیت اتصال به اینترنت را نیز دارا می‎‌باشد. از این‌رو، داده‌ها می‌توانند به‌سرعت در گروه وسیعی از اشیاء و دستگاه‌ها به اشتراک گذاشته شوند و در نتیجه میزان ارتباطات افزایش خواهد یافت.

سیسکو، که اینترنت اشیاء را «اینترنت همه چیز» نامیده است، پیش‌بینی می‌کند تا سال 2020، 50 میلیارد دستگاه (از جمله تلفن‌های هوشمند، لوازم خانگی و تجهیزات اداری) به‌صورت بی‌سیم و به‌واسطه شبکه‌ای از حسگرها، به اینترنت متصل خواهند شد.

واژه «شهر هوشمند» دلالت بر ایجاد یک زیرساخت عمومی/خصوصی برای انجام فعالیت‌هایی دارد که از شهروندان محافظت کرده و امنیت آن‌ها را تأمین می‌کند. مفهوم شهرهای هوشمند به یکپارچه‌سازی ارتباطات (5G)، حمل و نقل، انرژی، منابع آب، مجموعه ضایعات/زباله‌ها، فناوری‌های ساخت هوشمند و خدمات و فناوری‌های امنیتی، اشاره دارد. شهرهای آینده به این شکل خواهند بود.

اینترنت اشیاء رکن اساسی شهرهای هوشمند می‌باشد، که منابع، فناوری‌ها، خدمات و زیرساخت‌ها را یک‌پارچه می‌کند. مرکز تحقیقاتی Frost & Sullivan، پتانسیل بازار جهانی حاصل از ترکیب بخش‌های مختلف شهر هوشمند را (حمل و نقل، مراقبت‌های سلامتی، ساخت و ساز، زیرساخت‌ها، انرژی، و حکومت‌داری)،
 1.5 تریلیون دلار تخمین زده است.

2.      هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، واسط انسان-کامپیوتر، و سایر فناوری‌های واقعیت افزوده، دیگر موضوعات علمی تخیلی نیستند. پیشرفت‌های فناورانه، این امکان را می‌دهند تا بینش‌ داده-محور بیشتری نسبت به هر زمان دیگری کسب کنیم.

بحث‌های اخلاقی پیرامون هوش مصنوعی بسیار داغ است، چرا که فناوری‌های آینده می‌توانند مشابه انسان (حتی بهتر) فکر کرده و تصمیم‌گیری کنند، و به همین خاطر بسیاری از مردم آن‌ را تهدیدآمیز تلقی می‌کنند.

برای تحقق بخشیدن به تواناییمان برای استفاده از بینش‌ داده‌-محور، بایستی اطمینان حاصل کنیم که افکار ما در رابطه با بهترین نحوه استفاده از این داده‌ها، با دسترس‌پذیری آن‌ها هماهنگ باشد. در حال حاضر حجم وسیعی از داده‌های دیجیتال فاقد ساختار است: یک شبکه توری[5] پیچیده از تصاویر، متون، ویدئوها، و سایر فرمت‌های داده. بر اساس تخمین‌ها، 80 تا 90 درصد داده‌های جهان فاقد ساختار هستند و این نرخ روزانه با سرعت بسیار زیادی در حال افزایش است. حتی برای شروع فهم این داده‌ها، به فناوری‌های بسیار پیشرفته نیاز است. هوش مصنوعی وسیله‌ای است که به واسطه آن، این داده‌ها پردازش می‌شوند و در حال حاضر نیز  بخشی از زندگی روزانه به حساب می‌آیند.

در سال 2019، شرکت‌ها و حکومت‌ها همچنان به توسعه فناوری‌هایی ادامه می‌دهند که نرم‌افزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را به میلیون‌ها پردازنده کامپیوتری و گرافیکی در سراسر جهان تعمیم می‌دهد.

3.      محاسبات کوانتومی

از زمان اختراع ماشین حساب الکترونیکی در دهه 1960، دنیای محاسبات شاهد پیشرفت‌های متزلزل[6] بوده است. سال‌های اخیر در حوزه پردازش اطلاعات، سرشار از تحول و دگرگونی بوده است. آن‌چه زمانی به‌عنوان فانتزی‌های علمی تخیلی در نظر گرفته می‌شد، امروزه واقعیت‌های فناورانه به حساب می‌آید. سرعت و قابلیت محاسبات کلاسیک به صورت نمایی رشد کرده و دستگاه‌های در دسترس ما کوچک‌تر و سازگارتر شده است.

تکامل تدریجی از محاسبات کلاسیک به عصر جدیدی از داده‌‌ها، با عنوان محاسبات کوانتومی را، آغاز کرده‌ایم. پیش‌بینی شده که محاسبات کوانتومی، با تأثیرگزاری بر روی چشم‌انداز هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها، حرکت به سمت آینده را شتاب می‌بخشد. قدرت و سرعت محاسبات کوانتومی به ما کمک می‌کند تا برخی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین چالش‌هایی که به‌عنوان انسان با آن‌ها مواجه هستیم، حل کنیم.

گارتنر با آینده‌نگری خود، محاسبات کوانتومی را به این صورت تشریح می‎‌کند: «استفاده از وضعیت‌ها[7] کوانتومی اتم، برای تأثیر بر محاسبات. داده‌ها در qubitها نگهداری می‌شوند (بیت‌های کوانتومی)، که این توانایی را دارند که تمام حالات را به‌صورت هم‌زمان نگهداری کنند. داده‌هایی که در qubitها نگهداری می‌شوند، توسط داده‌های موجود در qubitهای دیگر تحت تأثیر قرار می‌گیرند، حتی زمانی که به لحاظ فیزیکی از هم جدا باشند. این تأثیر با عنوان انسداد[8] شناخته می‌شود.» به عبارتی ساده، کامپیوترهای کوانتومی، به‌جای استفاده از بیت‌های باینری صفر و یک، از بیت‌های کوانتومی یا qubitها، برای ارتباطات دیجیتال استفاده می‌کنند.

پیش‌ترها Ray Kurzweil گفته بود: «انسان‌ها خواهند توانست محدوده هوش خود را یک میلیارد برابر گسترش دهند» و «به‌طور متوسط، قدرت محاسبات هر سال دو برابر خواهد شد.» پیشرفت‌های اخیر در حوزه فیزیک، فناوری نانو، و علم مواد، ما را به واقعیت محاسباتی رسانده، که حتی نمی‌توانیم یک دهه قبل را تصور کنیم.

هرچه به یک کامپیوتر کوانتومی تماماً عملیاتی نزدیک‌تر می‌شویم، با دنیای جدیدی از اَبَر محاسبات[9] روبه‌رو می‌شویم، که تقریبا بر روی تمامی جنبه‌های زندگی تأثیر می‌گذارد. در سال 2019 کمی بیشتر به این دنیا نزدیک خواهیم شد.

4.      امنیت سایبری (و مدیریت ریسک/مخاطره)

در سال 2018، علی‌رغم سرمایه‌گذاری بر روی امنیت اطلاعات، بسیاری از شرکت‌ها، سازمان‌ها و آژانس‌ها در معرض نشت داده قرار گرفتند. هر سال که می‌گذرد تهدیدات سایبری پیچیده‌تر و زیان‌بارتر می‌شوند. شرکت Gemalto تخمین زده که در نیمه اول سال 2018 ، نقض داده‌ها، 4.5 میلیارد رکورد را در معرض خطر قرار داده است. به‌علاوه، در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه مری‌لند انجام شده، مشخص شده هکرها در فواصل زمانی 39 ثانیه‌ای به کامپیوترها حمله می‌کنند.

در سال 2019 با مجموعه جدیدتر و پیچیده‌تری از چالش‌های امنیت فیزیکی و سایبری مواجه خواهیم شد (مانند ابزارهای هک‌کننده خودکار) که خطرات زیادی را برای افراد، مکان‌ها و شبکه‌های تجاری ایجاد می‌کنند. بدترین عاملان تهدید در سطح جهان، تروریست‌ها، مجرمان، هکرها، جرائم سازمان‌یافته، افراد بدخواه و در برخی موارد کشورهای متخاصم هستند.

در اکوسیستم امنیت سایبری، امنیت فیزیکی و دیجیتال با یکدیگر ادغام شده‌اند. هرچه زندگی شخصی و کاری به لحاظ دیجیتالی متصل‌تر شود، آسیب‌پذیرتر خواهیم شد. امروزه هرکس و هرچیز که به اینترنت متصل باشد، یک هدف است. امنیت سایبری مانند یک چسب دیجیتال است که اینترنت اشیاء، شهرهای هوشمند، ماشین‌ها، حس‌گرها، برنامه‌ها و الگوریتم‌ها را عملیاتی نگه می‌دارد.

مقابله با تهدیدات سایبری در سال 2019، به آگاهی بهتر و حساب‌شده‌تر در زمینه ریسک، و نیز استراتژی امنیتی مدیریت در دو حوزه عمومی و خصوصی، نیاز دارد. یک استراتژی مدیریت ریسک امنیت سایبری در سال 2019، بایستی جامع و انطباقی بوده و در سطح عالی باشد.

در این مستند تنها چند پیامد از چهار حوزه فناوری نوظهور را، که در زندگی ما در سال 2019 تأثیر زیادی خواهند داشت، مورد بررسی قرار دادیم. این حوزه‌ها تنها قله کوه یخ هستند، در حالی که عملاً در بطن تغییر پارادایم در دانش علمی کاربردی هستیم. وارد دوره رنسانس جدیدی از پیشرفت‌های فناورانه بسیار سریع شده‌ایم، که با سرعت نمایی در حال دگرگونی تمدن ما است. اما این مزایا، مخاطراتی نیز با خود به همراه دارند. با وجود چنین سرعتی در نوآوری، ما نمی‌توانیم فقدان کنترل را تقبل کنیم. مسأله واقعی در سال جدید، برنامه‌ریزی و یک‌پارچه‌سازی سیستماتیک است. جای امیدواری است که یک چارچوب فناورانه هدایت‌گر فراهم شود، تا ما را موفق و ایمن نگه دارد.[1] Ambient Computing

[2] Quantum Teleportation

[3] Invisibility

[4] Genomic

[5] Mesh

[6] Seismic

[7] States

[8] Entanglement

[9] Supercomputing

آدرس اینترنتی خبرhttps://www.forbes.com/sites/cognitiveworld/2018/12/24/four-emerging-technology-areas-that-will-help-define-our-world-in-2019/#7c8be41958dd
تاریخ درج خبر1397-10-11
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2021 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست