آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

در حالی با سال 2018 خداحافظی کردیم که زنجیره بلوکی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء به ما سلام می‌کنند!

عنواندر حالی با سال 2018 خداحافظی کردیم که زنجیره بلوکی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء به ما سلام می‌کنند!
گروه اصلیOther
شرح خبر

 

با ترکیب توانمندی‌های اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی، فرصتی بی‌سابقه برای شرکت‌های بخش عمومی و خصوصی ایجاد خواهد شد. هر مؤسسه‌ای که قابلیت استفاده از این فناوری‌ها را داشته باشد، می‌تواند برای تسهیل و بهبود فرآیندهای شرکتی خود از آن‌ها بهره ببرد. همچنین می‌تواند محصولات و خدمات مبتکرانه‌ای برای نسل جدیدی از مصرف‌کنندگان، توسعه دهد.

در حالی که هریک از این فناوری‌ها به‌تنهایی نیز فرصت‌های هیجان‌انگیزی به شرکت‌ها ارائه می‌دهند، بر این باوریم که ترکیب اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی، تأثیری دگرگون‌کننده و بی‌سابقه خواهد داشت. این اولین بار در تاریخ مدرن است که سه فناوری تحول‌برانگیز در یک نسل ظهور کرده‌اند، و اثر کلی آن‌ها هنوز آشکار نشده است.

انقلاب دیجیتال، تحولات فنی را، از رخدادی که یک بار در طول زندگی هر کس رخ می‌داد، به یک فرآیند ثابت تبدیل کرده است. امروزه، کسب‌وکارهایی که از سایرین عقب مانده‌اند، به‌زودی خود را در فاصله‌ای بسیار وسیع خواهند دید، که امکان پرکردن آن وجود ندارد. به بررسی این مسأله خواهیم پرداخت که چگونه می‌توانید، نه تنها کسب‌وکار خود را برای هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی آماده ‌سازید، بلکه سازمان خود را با بهره‌برداری از این فناوری‌ها، برای اکنون و همیشه، قدرتمند سازید. هدف این است که این موضوع را مورد بحث قرار دهیم، که اَبر چگونه می‌تواند همانند یک عامل و نیز یک شتاب‌دهنده عمل کند و راه را برای پیاده‌سازی هر فناوری جدیدی هموار کند.

 

 

هوش مصنوعی: تفکر درباره داده‌ها

اینترنت اشیاء بخش حسی فناوری تحولی می‌باشد و هوش مصنوعی بخشی است که تفکر را انجام می‌دهد. هوش مصنوعی پتانسل این را دارد که تصمیم‌گیری سریع و هوشمند را امکان‌پذیر سازد. در پشتیبانی از هوش انسانی یا به‌جای آن. کسب‌وکارها می‌توانند وظایف پیچیده یا خسته‌کننده را به هوش مصنوعی محول کنند، تا به سطحی از دقت و کارایی که فراتر از توانایی انسان‌ها است، دست یابند. اگر چه، سپردن تصمیم‌گیری به ماشین‌های هوشمند، پیامدهای عمیق معنوی، اخلاقی و حتی الهی خواهد داشت. در حالی که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، از طرف انسان‌ها مداخلات هوشمندانه انجام می‌دهند – به‌عنوان مثال، در دستیارهای شخصی صوتی – کارهایی هست که باید قبل از سپردن اختیار کامل به دستگاه‌ها، انجام شود.

یادگیری ماشین در عمل

بینش حاصله توسط یادگیری ماشین، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا انتظارات مشتریان خود را بهتر درک کنند، و مشارکت‌های شخصی و خودکار را فراهم سازند. این امر، به ایجاد کالاها و خدمات جدید کمک خواهد کرد، و طراحی شده تا خواسته‌های مصرف‌کنندگان مدرن را، به‌سرعت و با دقت بالا، برآورده سازد. یادگیری ماشین، ربات‌های سخنگوی خدمات مشتری را قدرتمند می‌سازد، بینش بازاریابی ارائه می‌دهد، آسیب‌پذیری‌های امنیت سایبری را شناسایی می‌کند، محصولات و خدمات شخصی، و نیز بسیاری موارد دیگر را امکان‌پذیر می‌سازد. تفکر درباره فناوری دیگری که دارای پتانسیل تحولی بیشتری باشد، دشوار است، چه اکنون و چه در طی تاریخ. بدون ‌شک، یادگیری ماشین تأثیر عمیقی بر روی شرکت‌ها خواهد داشت. بنابراین چرا محصولات، خدمات و مدل‌های تجاری مبتکرانه، و مبتنی بر یادگیری ماشین نمی‌بینیم، که برای عموم قابل خریداری باشند؟ پاسخی که در مورد اینترنت اشیاء نیز صدق می‌کند، این است که به حداکثر رساندن مزایای تجاری یادگیری ماشین، از آنچه به نظر می‌آید، چالش‌برانگیزتر است. پیاده‌سازی این فناوری‌ها این‌گونه نیست که با فشردن یک کلید، بلافاصله آن را در زندگی مشاهده کنید، بلکه یک فرآیند تدریجی و طولانی است. لازم است شرکت‌ها تکالیف مختلفی انجام دهند، تا به ارزش حقیقی یادگیری ماشین در زندگی واقعی پی ببرند.

الف) شناسایی فرصت‌ها برای هوش ارتقاءیافته در کسب‌وکار یا زنجیره تأمین

ب) جمع‌آوری و ذخیره حجم زیادی از داده‌ها، داخلی و خارجی، ساخت‌یافته و غیر ساخت‌یافته

ج) جذب و حفظ افراد مستعد با مهارت‌های مناسب برای به‌کارگیری یادگیری ماشین

د) یکپارچه‌سازی عمیق یادگیری ماشین در برنامه‌های کاربردی قدیمی و جدید

ه) به‌کارگیری یادگیری ماشین برای عملکردهای مختلف، به‌جای استفاده در موارد خاص و محدود

با در نظر گرفتن این مسأله که سؤالات معنوی و اخلاقی در زمینه پیاده‌سازی هوش مصنوعی، بزرگ جلوه می‌کنند، ثابت شده که به‌کارگیری یادگیری ماشین در شرکت‌ها، چالش‌برانگیز می‌باشد. اما چنانچه این کار با موفقیت انجام شود، مسلماً مزایای بی‌شماری خواهد داشت. کسب‌وکارها گزینه دیگری ندارند، جز اینکه راهی برای نفوذ یادگیری ماشین به مدل‌های تجاری خود پیدا کنند، در غیر این صورت آن‌ها از رقبای پُر تلاش، عقب می‌مانند. یادگیری ماشین همین لحظه است، نه آینده. به‌همین دلیل است که باید برنامه‌های اصلی خود را – ERP، SCM و HCM – به قابلیت‌های آماده استفاده یادگیری ماشین، متصل کنیم. هم‌چنین نیاز داریم خودکارسازی را به خدمات پلتفرم اَبر خود اضافه کنیم. ایجاد خودگردانی[1]، پایگاه‌های داده خود-ایمن، تحلیل، امنیت، مدیریت و غیره.

با توجه به تبلیغات اخیر رسانه‌ها در رابطه با زنجیره بلوکی و ارز دیجیتال، احتمالاً انتظار دارید زنجیره بلوکی در مقیاس گسترده‌تر، پذیرفته شده و پیاده‌سازی شود. اما علی‌رغم این نوآوری‌ها در زمینه فناوری مالی، زنجیره بلوکی چندان رایج نیست. این معضل تقریباً مشابه معضلی است که در مورد هوش مصنوعی نیز وجود دارد، پیچیدگی و مخاطرات مربوطه. هزینه، در دسترس بودن، کمبود مقررات مناسب، قراردادهای تست‌نشده، تقابل خطرات، تنها برخی از موانع در به‌کارگیری زنجیره بلوکی هستند. بی‌شک زنجیره بلوکی نیز، یک فناوری دگرگون‌کننده است. در واقع، بسیاری از اثرات آن هنوز شناسایی نشده، حتی در سطح نظری.

آنچه برای فرداست، امروز محقق کنید. هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و زنجیره بلوکی

این فناوری‌های تحولی، باعث تغییر زندگی حرفه‌ای، زندگی شخصی، و به‌طور کلی اجتماع خواهند شد. اما تأثیر آن‌ها چیزی نیست که مربوط به آینده باشد یا در یک فیلم علمی تخیلی مشاهده شود. تقریباً تمام این قابلیت‌ها، امروز نیز در دسترس هستند. سؤال این نیست که چه زمانی، سؤال این است که چگونه. چگونه آینده را جلو می‌اندازید و با بهره‌گیری از تأثیر متحول‌کننده اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، و زنجیره بلوکی، کسب‌و کار خود را توانمند می‌سازید؟ پاسخ‌ این سؤالات در اَبر است. بدون اَبر، پیاده‌سازی هر فناوری جدیدی بسیار دشوار است. اَبر به‌طور مؤثر راه را هموار می‌کند. با بهره‌گیری از اَبر، حتی شرکت‌های کوچک می‌توانند به منابع و توان محاسباتی مشابه با سازمان‌های بزرگ دست پیدا کنند، در حالی که کسب‌وکارهای سنتی می‌توانند انعطاف‌پذیری مشابه با استارت‌آپ‌های هوشمند، به دست آورند.

استفاده از اَبر، نوآوری را امکان‌پذیر می‌سازد، به‌ کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات کمک می‌کند، و به‌کارگیری فناوری‌های جدید را سرعت می‌بخشد. مسائلی که باید هنگام آماده‌سازی کسب‌وکار خود برای فناوری‌های متحول‌کننده در نظر بگیرید، عبارتند از:

·         بر روی سه موضوع مهم تمرکز کنید: زنجیره بلوکی، هوش مصنوعی، و اینترنت اشیاء.

·         به یاد داشته باشید که اَبر، عرصه را برای شما هموار می‌کند. دستیابی به این مهم بدون اَبر امکان‌پذیر نیست.

·         درک کنید که این فناوری‌ها توسط حجم عظیمی از داده‌ها پشتیبانی می‌شوند.

·         قدردان این فناوری‌های متحول‌کننده باشید – و پتانسیل کامل آن‌ها را درک کنید – این مسأله ممکن است نیازمند تغییر در فرآیندها یا مدل‌های کسب‌وکار باشد.

·         توانایی شناختی استفاده توأمان از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را به خاطر داشته باشید – این فناوری‌ها کاملاً تحولی هستند – این قابلیت را دارند که هر صنعت، هر بخش و یا هر کسب‌وکاری را تغییر دهند.

یک آینده فناورانه فرا رسیده است. وقت آن است که برای آن آماده شوید. تحول را آغاز کنید و برای استفاده از زنجیره بلوکی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء آماده شوید.

 

 


[1] self-driving

 

آدرس اینترنتی خبرhttps://www.pcquest.com/say-bye-2018-bai-blockchain-artificial-intelligence-iot-says-hello/
تاریخ درج خبر1397-11-08
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2021 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست