آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

6 پیش‌بینی در رابطه با اینترنت اشیاء در سال 2019

عنوان6 پیش‌بینی در رابطه با اینترنت اشیاء در سال 2019
گروه اصلیOther
شرح خبر

 

از معضلات امنیتی تا کمبود مهارت‌ها، این‌ها مهم‌ترین مسائل در رابطه با اینترنت اشیاء هستند، که در سال جدید باید مورد توجه قرار گیرند. در این زمان از سال، به‌نظر می‌رسد پیش‌بینی‌ها برای سال جدید بسیار زیاد است، و مسلماً اینترنت اشیاء نیز از این قاعده مستثناء نیست. در واقع، در حوزه‌هایی مانند اینترنت اشیاء که در حال تکامل سریع هستند، گرایش‌ها، فرصت‌ها، و چالش‌های بسیاری وجود دارد، که پیش‌بینی را آسان می‌کند. در رابطه با هر چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد، و احتمالاً اتفاق خواهد افتاد.

بنابراین، هدف در این‌جا شناسایی مجموعه‌ای از پیش‌بینی‌های اینترنت اشیاء است، که احتمال وقوع آن‌‌ها زیاد است، و در صورت وقوع، تأثیر قابل توجهی در توسعه و پیاده‌سازی فناوری خواهند داشت.

1.      رشد اینترنت اشیاء ادامه خواهد داشت – به لحاظ تعداد دستگاه‌ها، داده‌ها، و سرمایه‌گذاری‌ها

بر مبنای نظر IDC، اینترنت اشیاء همچنان پرحرارت باقی خواهد ماند، به‌طوری که انتظار می‌رود تا سال 2020، سرمایه‌گذاری در این حوزه، نسبت به سال قبل، 1 تریلیون دلار افزایش داشته باشد. طبق گفته Ericsson (همانطور که درForbes  گزارش شده)، این مسأله کمک خواهد کرد که تا سال 2023، نرخ سرمایه‌گذاری در  اتصالات اینترنت اشیاء تلفن همراه، سالانه 30 درصد رشد داشته باشد، که بر اساس محاسبات، منجر به 1.3 میلیارد اتصال در سال 2019 می‌شود. در نگاهی دیگر، بر مبنای گزارش  DBS Asian Insights، دستگاه‌ها و خدمات اینترنت اشیاء در سال 2019، به نقطه عطف 18-20 درصد خواهند رسید.

به‌هرحال، 2019 ممکن است سالی باشد که سرانجام مصرف‌کنندگان عادی دریابند اینترنت اشیاء چیست و چرا باید آن را مورد توجه قرار دهند.

2.      شبکه‎‌های 5G کاری می‌کنند تا حضورشان حس شود

مسلماً، بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیاء، به شبکه‌های کم‌توان و دارای نرخ داده پایین متکی هستند، مانند NB-IoT و Cat-M. اما گسترش شبکه‌های 5G تأثیر بزرگی بر روی برنامه‌های مطرح اینترنت اشیاء، که مرتبط با روباتیک و خودکارسازی، واقعیت مجازی و تقویت‌شده (VR/AR)، و هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (AI/ML) هستند، خواهد داشت.

همان‌طور که Warren Chaisatien، مدیر ارشد بازاریابی اینترنت اشیاء شرکت Ericsson، در وبلاگ شرکت گفته است، «5G قابلیت‌های محاسبات شناختی و لبه‌ای[1] را بهبود خواهد بخشید، که مخصوصاً برای بعضی برنامه‌های کاربردی، حیاتی خواهد بود. به‌عنوان مثال خودروهای بدون سرنشین، که محاسبات باید تا حد امکان نزدیک به دستگاه انجام شود تا تأخیر در تصمیم‌گیری کاهش یابد. فهرست صنایعی که آماده هستند تا با بهره‌گیری از 5G، کسب‌وکار خود را یک سطح بالاتر ببرند، طولانی است، صنایعی مانند ساخت و تولید، حمل‌ونقل/تدارکات، امنیت عمومی/اورژانس، و شهرهای هوشمند.»

طبق پیش‌بینی Analysys Mason، بسیاری از پیاده‌سازی‌های جدیدتر و نه چندان رایج 5G باید تا اواسط 2020 منتظر بمانند، چرا که پروژه‌های تحقیقاتی هنوز به اتمام نرسیده‌اند.

3.      امنیت اینترنت اشیاء از هر زمان دیگری مهم‌تر خواهد شد

مسلماً، گسترش روزافزون به‌کارگیری دستگاه‌های اینترنت اشیاء، منجر به افزایش آسیب‌پذیری‌های امنیتی خواهد شد. و افزایش آسیب‌پذیری‌ها، منجر به حملات و خسارات بیشتر خواهد شد. از خانه‌های هوشمند گرفته، تا نهادهای حکومتی و تأسیسات شرکتی دارای امنیت بالا، در معرض انواع آسیب قرار خواهند گرفت. در واقع، امنیت ضعیف بسیاری از دستگاه‌ها، به این معنا است که اینترنت اشیاء، فقط قربانی این حملات نخواهد بود، بلکه می‌تواند در شکل‌گیری بات‌نت‌های قدرتمندی که هکرها برای حمله به اهداف دیگر بهره می‌برند، مورد استفاده قرار گیرد. به‌‌عنوان مثال، آزمایشگاه Panda Lab انتظار دارد که حملات بیشتری بر روی دستگاه‌های اینترنت اشیاء، روترها و شبکه‌‌های Wi-Fi مشاهده کند.

4.      بزرگی تبدیل به زیبایی خواهد شد

ناظرانی مانند Observers، براین باورند که بزرگ‌ترین شرکت‌کنندگان، بازار اینترنت اشیاء را در سال 2019 تحت سلطه خود درمی‌آورند. در حالی که فروشندگان پلتفرم مانند Amazon Web Services، Microsoft، و Google جایگاه خود را تثبیت می‌کنند، سازمان‌های دیگر «به آن‌ها خواهند پیوست، تا در تسهیل کارهایشان به آن‌ها کمک کنند». به‌طور مشابه، Analysis Mason پیش‌بینی می‌کند شرکت‌هایی مانند AT&T، Verizon و Vodafone، همچنان در زمینه اینترنت اشیاء پیش‌گام خواهند ماند.

در حالی که پلتفرم‌های بزرگ اینترنت اشیاء، برای گرفتن سهم بیشتری در بازار به رقابت می‌پردازند، مشاهده خواهیم کرد که شرکت‌های کوچک‌تر، تلاش می‌کنند تا با تمرکز بر روی حوزه‌های کمتر مورد توجه، خود را حفظ کنند (به‌عنوان مثال جنبش/حرکت داده[2]، چالش‌های خاص هر صنعت، انواع خاصی از دستگاه‌ها و غیره).

5.      برخی از شرکت‌‌کنندگان تسلیم اینترنت اشیاء خواهند شد

اگرچه، در همین زمان، شرکت‌های دیگر ممکن است دریابند برای بازار گسترده و خشن اینترنت اشیاء، به اندازه کافی قوی نیستند. این مسأله در حال حاضر نیز تا حدودی اتفاق افتاده است، همانطور که دیدیم GE، پلتفرم اینترنت اشیاء Predix را متوقف کرد. بر اساس Data Art، شرکت‌کنندگان کوچک‌تر ممکن است بر روی حوزه‌هایی که کمتر مورد توجه هستند، تمرکز کنند، به‌عنوان مثال جنبش داده‌ها، چالش‌های خاص صنایع مختلف، و انواع خاصی از دستگاه‌ها.  

اما Analysis Mason، انتظار دارد که اپراتورهای کوچک، با انتخاب‌های بسیار سختی در پشتیبانی از اینترنت اشیاء مواجه شوند: «با نداشتن بودجه‌ برای سرمایه‌گذاری در توانمندی‌های خودشان، با گزینه‌های ناخوشایندی مواجه می‌شوند: فروش اتصالات (و رقابت زیاد بر سر قیمت)، یا تلاش برای فروش محصولات و خدمات توسعه‌یافته توسط دیگران (اما هیچ چیز منحصر بفردی برای ارائه ندارند). ... برخی اپراتورها، به‌ویژه اپراتورهای کوچک یا رقبای کم‌هزینه، به‌سادگی در جاهای دیگر سرمایه‌گذاری خواهند کرد».

6.      کمبود مهارت‌ها در حوزه با اینترنت اشیاء ادامه خواهد یافت

IDG Connect گزارش می‌دهد که بر مبنای یک گزارش Canonical، بیش از دو سوم شرکت‌ها نمی‌توانند متخصصان اینترنت اشیائی که نیاز دارند، استخدام کنند، و گزارش Experis’ Tech Cities Job Watch می‌گوید با افزایش چشمگیر دستگاه‌های اینترنت اشیاء متصل، تقاضا برای مهارت‌های فنی، حدود 30 درصد افزایش یافته است. گفته می‌شود متخصصان امنیت سایبری و متخصصان بزرگ داده، و نیز کارکنان IT که در زمینه تجهیزات دستگاه‌ها، توسعه برنامه‌ها، و استفاده عمومی از فناوری اینترنت اشیاء تجربه دارند، بسیار مورد تقاضا هستند.  

 

 


[1] edge computing – رایانش لبه‌ای

[2] data movement

 

آدرس اینترنتی خبرhttps://www.networkworld.com/article/3330738/internet-of-things/six-iot-predictions-for-2019.html
تاریخ درج خبر1397-11-08
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2021 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست