آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

ضعف نظارت سازمان‌ها بر روی حملات بدافزاری

عنوانضعف نظارت سازمان‌ها بر روی حملات بدافزاری
گروه اصلیMalware Analysis
شرح خبر

یك نظرسنجی كه توسط Bit9 انجام شده است نشان می‌دهد كه بسیاری از شركت‌هایی كه در سال گذشته توسط بدافزارها آلوده شده‌اند، درباره‌ی چگونگی عبور این بدافزارها از موارد امنیتی اعمال شده و یا عدم توانایی آنتی‌ویروس در تشخیص این بدافزارها هیچ ایده‌ای ندارند.

یكی از موارد نگران‌كننده در این نظرسنجی آن است كه 47 درصد كسانی كه حداقل یك مرتبه حمله‌ی سایبری را تجربه كرده‌اند، نمی‌دانستند كه چگونه بدافزارها در این رویدادها مورد استفاده قرار می‌گیرند. 40 درصد بر این باور بودند كه بدافزار، آنتی‌ویروس را دور می‌زند، 27 درصد معتقد بودند كه امنیت سطح شبكه را دور می‌زند، 25 درصد معتقد بودند كه از طریق یك دستگاه USB وارد شده است، 17 درصد بر این باور بودند كه هنگام استفاده از یك دستگاه سیار در سفر به بدافزار آلوده شده‌اند و 31 درصد اعتراف كرده‌اند كه هیچ نظری ندارند.

كمتر از 50 درصد از سازمان‌ها قادر هستند فعالیت‌های مشكوك را پیش از آسیب رساندن تشخیص دهند. مشكل مربوط به نظارت می‌باشد. تنها 42 درصد از پاسخ‌دهندگان بر این باور هستند كه سازمان آن‌ها قادر است فایل‌ها را در زمان مناسب و با سطح بالا نظارت نماید.

Nick Levay اظهار داشت : نظرسنجی امنیت سایبری سال 2013 نشان می‌دهد كه روش‌های دفاعی امنیتی مبتنی بر امضاء و قدیمی، توان مقابله با بدافزارها و تهدیدات پیشرفته‌ی امروزی را ندارد.

با توجه به گفته‌های Levay، شگفت‌انگیزترین آمار مربوط به كسانی است كه نمی‌دانستند آیا تاكنون یك حمله‌ی سایبری را تجربه كرده‌اند یا خیر. این افراد حدود 13 درصد از جامعه‌ی آماری شركت‌كننده در نظرسنجی را تشكیل می‌دهند. بسیاری از واحدهای IT به سادگی و با استفاده از مدل امنیتی نسل اول مبتنی بر آنتی‌ویروس در برابر تهدیدات از خود دفاع می‌كنند.

واقعیتی كه در دنیای امروزه در حال اتفاق است به ما نشان می‌دهد كه تهدیدات مخربانه بسیار جدی و پیچیده می‌باشد و همه‌ی كاربران باید بسیار مراقب و آگاه باشند.

آدرس اینترنتی خبرhttp://certcc.ir/index.php?name=news&file=article&sid=2787
تاریخ درج خبر1392-06-14
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2021 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست