آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

حمله‌ی بدافزار Stuxnet به نیروگاه هسته‌ای روسیه

عنوانحمله‌ی بدافزار Stuxnet به نیروگاه هسته‌ای روسیه
گروه اصلیMalware Analysis
شرح خبر

مرکز Eugene Kaspersky اعلام کرد، بدافزار Stuxnet که به گفته‌ی برخی کارشناسان توسط آمریکا و اسرائیل ساخته شده است، نیروگاه هسته‌ای روسیه را مورد هدف قرار داد.

مرکز تولیدکننده‌ی ابزارهای امنیتی Kaspersky طی کنفرانس Canberra Press Club در سال 2013 که در کشور استرالیا برگزار شده بود، مبحثی را با عنوان "عصر Stuxnet" مطرح کرد و توضیح داد که این بدافزار هم‌اکنون یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای روسیه را مورد هدف قرار داده و به شبکه‌ی رایانه‌ای آن آسیب‌های جدی وارد کرده است.

این مرکز امنیتی ضمن انتقاد به دستگاه‌های دولتی برای مهندسی هرچه بهتر سیستم‌های رایانه‌ای در مقابل حملات سایبری گفت : "آن‌ها به درستی درک نکرده‌اند که در فضای سایبری، هرکاری که شما انجام می‌دهید مانند اثر بومرنگ خواهد بود و می‌تواند به سمت شما برگردد."

ویروس Stuxnet نخستین بار در ژوئن ۲۰۱۰ شناسایی شد و کارشناسان امنیتی طی آن اعلام کردند که این ویروس سیستم‌های کنترلی صنعتی در کارخانه‌های وابسته به شرکت Siemens را مورد هدف قرار داده است.

گفته می‌شود که در نوامبر ۲۰۱۰ این بدافزار برنامه‌های هسته‌ای ایران را مورد هدف قرار داد تا در سیستم غنی‌سازی اورانیوم ایران اختلال ایجاد کند.

اگرچه هدف این بدافزار به صورت کاملا اختصاصی و مشخص دنبال می‌شود، اما روشی که این ویروس برای تخریب سیستم‌های مدیریتی مورد استفاده قرار می‌گیرد هنوز به طور دقیق شناسایی نشده است.

آدرس اینترنتی خبرhttp://itna.ir/vdceex8w.jh8vvi9bbj.html
تاریخ درج خبر1392-08-25
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2021 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست