آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

قوانین ضدرمزگذاری داده‌ها را تایید نکنید.

عنوانقوانین ضدرمزگذاری داده‌ها را تایید نکنید.
گروه اصلیOther
شرح خبر

شرکت‌های بزرگ فن‌آوری آمریکا از اوباما خواستند که با رمزگذاری داده‌ها مخالفت نکند.

برخی شرکت‌های بزرگ فن‌آوری، سازمان‌های مدافع حقوق مدنی و متخصصان امنیتی در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، خواستار مخالفت وی با قوانین ضدرمزگذاری داده‌های کاربران شدند. مدیران شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، فیس‌بوک، اپل و مایکروسافت در این نامه در مورد پیامدهای ناخواسته‌ی سیاست‌های منجر به تضعیف فن‌آوری‌های رمزگذاری وضع هشدار داده‌اند.

در بخشی از این نامه چنین آمده است : ما هرگونه پیشنهاد به شرکت‌های آمریکایی برای تضعیف عمدی امنیت محصولات‌مان را رد می‌کنیم و از کاخ سفید می‌خواهیم به جای این کار بر سیاست‌گذاری‌هایی متمرکز شود که به جای کاهش استفاده‌ی گسترده از فن‌آوری‌های قدرتمند رمزگذاری، موجب افزایش این کار شود.

در دو سال اخیر و به‌خصوص پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن در مورد همکاری شرکت‌های فن‌آوری آمریکا با کاخ سفید برای جاسوسی از کاربران اینترنت و تلفن همراه، این شرکت‌ها که اعتبار و درآمد خود را در خطر دیده‌اند، تلاش کرده‌اند تا فن‌آوری‌های رمزگذاری اطلاعات را بر روی تولیداتشان تقویت کنند تا حریم شخصی کاربران در برابر جاسوسی‌های دولتی محفوظ بماند.

در همین راستا شرکت اپل مدعی است داده‌های کاربران آیفون ۶ را به گونه‌ای رمزگذاری می‌کند که به جز خود کاربر گوشی، هیچ‌ فردی و از جمله اپل نمی‌تواند به این داده‌ها دسترسی یابد؛ اما اقداماتی از این دست با اعتراض FBI و آژانس امنیت ملی آمریکا مواجه شده که می‌گویند نتیجه‌ی این کار به خطر افتادن امنیت ملی آمریکاست، زیرا تروریست‌ها، جاسوسان خارجی، هکرها و جانیان هم می‌توانند از فن‌آوری‌های یادشده سوءاستفاده کنند.

کاخ سفید فعلاً در حال بررسی موضوع است، اما ممکن است از وضع قوانینی حمایت کند که بر اساس آن شرکت‌های فن‌آوری مجبور به استفاده از شیوه‌های خاصی از رمزگذاری اطلاعات شوند که توسط پلیس و نهادهای جاسوسی ایالات متحده قابل رمزگشایی باشد.

شرکت‌های فن‌آوری این روش را خطرناک دانسته و معتقدند اگر قرار باشد شیوه‌های رمزگذاری داده‌ها به‌طور عمدی دچار نقاط ضعف و ابزاری برای نفوذ باشند، علاوه بر مأموران دولتی، هر کسی می‌تواند از آن‌ها سوءاستفاده کند و لذا این روش هم به نتیجه نمی‌رسد.

آدرس اینترنتی خبرhttp://www.aftana.ir/fa/doc/news/9580
تاریخ درج خبر1394-02-30
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2018 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست