آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

کاربران ویندوز 2003 ، قربانیان بزرگ هکرها

عنوانکاربران ویندوز 2003 ، قربانیان بزرگ هکرها
گروه اصلیOther
شرح خبر

ویندوزهای به‌روز نشده سرور ۲۰۰۳ همچنان در سراسر جهان استفاده می‌شوند و هکرها را قادر می‌سازد تا از این امر سوءاستفاده ‌کنند.

حدود ۶۰۹ هزار سیستم وب در حال خدمت‌رسانی به ۱۷۵ میلیون وب‌سایت در حال اجرای ویندوز سرور ۲۰۰۳ هستند که سیستم‌ها و مشتریان‌شان در معرض خطر حملات سایبری و سرقت اطلاعات قرار دارند. داده‌های به‌دست آمده از شرکت خدمات اینترنتی Netcraft این را نشان می‌دهد.

شرکت مایکروسافت پشتیبانی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ را از ۱۴ ژوئیه متوقف کرد، اما بر اساس گزارش‌ها همچنان تعداد قابل توجهی از سرورها از این نسخه استفاده می‌کنند. این بدان معناست که بدون داشتن برنامه‌ای برای ارتقای سیستم‌ها به نسخه‌های بالاتر، کسب‌وکارها در معرض خطرات و حملات سایبری قرار خواهند گرفت.

اغلب سرورهای به‌روز نشده در آمریکا و چین قرار دارند که حدود نیمی از تمامی سرورهای ۲۰۰۳ شناسایی شده را شامل می‌شود. شرکت مایکروسافت در ۱۴ ژوئیه‌ی امسال پشتیبانی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ را متوقف کرد و در نتیجه از آن زمان تاکنون این سرور بدون اصلاحیه و به‌روز رسانی امنیتی باقی مانده است. بنا بر اعلامیه‌ی منتشر شده توسط US-CERT، سیستم‌های کامپیوتری که در حال اجرای ویندوز سرور ۲۰۰۳ هستند در معرض خطر حملات سایبری مانند حملات خراب‌کارانه یا از دست دادن اطلاعات الکترونیکی قرار دارند.

در حال حاضر با توجه به آن که عرضه‌ی جدیدترین نسخه‌ی سرور ویندوز تا سال ۲۰۱۶ به تاخیر افتاده، تنها راه حل برای مدیران IT، ارتقای سیستم به نسخه‌ی سرور ۲۰۰۸ یا ۲۰۱۲ است. پشتیبانی اصلی ویندوز سرور ۲۰۰۸ در ماه ژانویه امسال به پایان رسیده بود، اما شرکت مایکروسافت تا سال ۲۰۲۰ آن را تمدید کرد. همچنین، پشتیبانی اصلی ویندوز سرور ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۸ است و تا سال ۲۰۲۳ تمدید می‌شود.

به مدیران IT توصیه شده تا در اسرع وقت نسبت به ارتقای سرورها اقدام کنند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از برنامه‌های Microsoft's Assessment و Planning Toolkit در این راه قدم بگذارند. این برنامه‌ها به آن‌ها می‌گوید که بهترین روش برای ارتقای سیستم چیست و چگونه باید آن را انجام داد.

آدرس اینترنتی خبرhttp://www.aftana.ir/fa/doc/news/10023
تاریخ درج خبر1394-06-14
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2019 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست