آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

کاسپراسکی در سال 2017 روزانه 360000 نمونه جدید فایل مخرب شناسایی کرده است

عنوانکاسپراسکی در سال 2017 روزانه 360000 نمونه جدید فایل مخرب شناسایی کرده است
گروه اصلیOther
شرح خبر

 

در سال 2017، روزانه حداقل 360000 فایل جدید مخرب شناسایی شده است که نسبت به سال قبل از آن افزایش 11.5 درصدی دارد.

به گزارش آزمایشگاه کاسپراسکی، تعدادی از این فایل‌های مخرب (که توسط فناوری‌های داخلی آزمایشگاه پردازش می‌شوند) در دسته بدافزارها قرار می‌گیرند (78%)؛ اگرچه، ویروس‌ها همچنان 14% از شناسایی روزانه را به خود اختصاص می‌دهند. سایر فایل‌ها، نرم‌افزارهای تبلیغاتی هستند (8%).

این رشد، تأثیر گسترده‌ای خواهد داشت: کاسپراسکی متوجه شد که 29.4% از کامپیوترهای کاربران، حداقل سالی یک بار در معرض خطر بدافزارهای برخط قرار می‌گیرد؛ و 22% از کامپیوترهای کاربران در معرض برنامه‌های تبلیغاتی و اجزای آن‌ها قرار دارد.

سایر اطلاعات جالبی که در گزارش به آن‌ها پرداخته شده، دربرگیرنده این حقیقت است که ویروس‌ها، به دلیل توسعه پیچیده و کارایی پایین، در مقایسه با 5-7 سال گذشته شیوع کمتری پیدا کرده‌اند. اگرچه، توسعه آن‌ها هنوز به میزان اندک - حدود 14% که پیش‌تر ذکر شد - در حال انجام است.

دلایل پشت این رشد بی‌شمار است: به‌دلیل اکوسیستم جرایم رو‌به‌رشد، که در پشت تهدیدات ناشی از بدافزارهای اخاذی پول وجود دارد، این حملات طی چند سال گذشته با افزایش بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است. به گفته کاسپراسکی، بدخواهان هر روزه صدها نمونه جدید تولید می‌کنند. گذشته از آن، در سال 2017 شاهد رشد استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال بودیم. نوع جدیدی از بدافزارها که مجرمان سایبری فعالانه در حال بهره‌برداری از آن هستند. همچنین با بهبود فناوری‌های شناسایی، تشخیص نفوذ نیز در حال افزایش است.

تعداد بدافزارهای جدید اولین بار در سال 2011 محاسبه شد، که در آن زمان مجموع آن‌ها برابر 70000 بود. از آن زمان تاکنون، تعداد آن‌ها پنج برابر شده است. به‌علاوه، پس از یک کاهش مختصر در سال 2015، تعداد فایل‌های مخربی که شناسایی می‌شوند، برای دومین سال متوالی افزایش یافته است.

به گفته Vyacheslav Zakorzhevsky، رئیس تیم ضد بدافزار آزمایشگاه کاسپراسکی، «ما شاهد افت قابل ملاحظه‌ای در شناسایی بدافزارها بودیم، و شروع به فکر کردن در این مورد کردیم که احتمالاً بدافزارهای جدید اهمیت کمتری برای مجرمان پیدا کردند و ممکن است آن‌ها توجه خود را به سمت استفاده مجدد از بدافزارهای قدیمی معطوف کرده باشند. اگرچه، طی دو سال گذشته، تعداد بدافزارهای جدید شناسایی شده توسط ما، رشد داشته است، که نشانه این است که علاقه به ایجاد کدهای مخرب جدید مجددا رواج پیدا کرده است.»

آدرس اینترنتی خبرhttps://www.infosecurity-magazine.com/news/360k-new-malware-samples-every-day
تاریخ درج خبر1396-10-04
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2019 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست