آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

Skype سرانجام قابلیت رمزنگاری انتها-به-انتها را برای مکالمات خصوصی اضافه کرد

عنوانSkype سرانجام قابلیت رمزنگاری انتها-به-انتها را برای مکالمات خصوصی اضافه کرد
گروه اصلیIDS
شرح خبر

خبری خوب برای کاربران Skype که نگران حریم خصوصی خود هستند.

Microsoft با شرکت مشهور ارتباطات رمزنگاری‌شده Signal همکاری می‌کند، تا قابلیت رمزنگاری انتها-به-انتها را برای پیام‌رسان Skype فراهم آورد.

رمزنگاری انتها-به-انتها به کاربران این اطمینان را می‌دهد که هیچ‌کس، حتی خود شرکت یا سرویس‌دهنده‌ای که داده‌ها را انتقال می‌دهد، نمی‌تواند پیام‌های آن‌ها را رمزگشایی کند.

پروتکل سیگنال، یک پروتکل رمزنگاری متن باز است، که به یک استاندارد گسترده صنعتی تبدیل شده است که به‌منظور ارسال امن پیام در Facebook Messenger، Whatsapp، و Google Allo استفاده می‌شود.

در مکالمات رمزنگاری شده، که اصطلاحا مکالمات خصوصی نامیده می‌شوند، قابلیت جدیدی که به زودی به Skype اضافه می‌شود، امکان رمزنگاری انتها-به-انتها را برای تماس‌های صوتی، متن‌ها، و پیام‌های چندرسانه‌ای مانند فایل‌های صوتی یا ویدئویی فراهم می‌آورد.

شرکت Skype اعلام کرد: «مکالمات خصوصی اسکایپ، امنیت مضاعفی را از طریق رمزنگاری انتها-به-انتها به شما ارائه می‌دهد، و یک لایه امنیتی بیشتر برای مکالمات میان شما و دوستان یا اعضای خانواده شما دارد.»

«مکالمات خصوصی تنها میان شما و یک مخاطب دیگر امکان‌پذیر است، این قابلیت در گروه‌ها پشتیبانی نمی‌شود.»

چگونه در Skype، تماس‌ها و گپ‌های رمزنگاری‌شده انتها-به-انتها را آغاز کنیم؟

مکالمات خصوصی هم‌اکنون برای برنامه Skype Insider در دسترس است. پلتفرمی که به کاربران Skype این امکان را می‌دهد، تا قابلیت‌های جدید آن را، پیش از آن‌که بیش از 300 میلیون کاربر در سراسر جهان از آن استفاده کنند، آزمایش کنند.

برای برقراری یک ارتباط ایمن جدید با مخاطب Skype خود، بایستی بر روی آیکون (+) کلیک کرده یا ضربه بزنید، گزینه "New Private Conversation" را انتخاب کنید و سپس مخاطبی را که می‌خواهید با او ارتباط ایمن داشته باشید، انتخاب کنید.

در مکالمه خصوصی، یک آیکون قفل کنار نام مخاطب Skype شما نمایش داده می‌شود. پیش‌نمایش پیام‌های مکالمات خصوصی، در لیست گپ‌ها یا اعلان‌ها نشان داده نمی‌شود.

بر خلاف Whatsapp، قابلیت رمزنگاری انتها-به-انتها به‌صورت پیش‌فرض در Skype فعال نیست، و کاربران باید از منوی "Compose" برنامه، یا از پروفایل یک کاربر دیگر، گزینه ‘New Private Conversation’ را انتخاب کنند تا یک ارتباط ایمن آغاز شود – این مشابه مکالمات مخفی Facebook Messenger است، که مبتنی بر پروتکل سیگنال است.

متأسفانه، قابلیت مکالمات خصوصی در حال حاضر از تماس‌های تصویری پشتیبانی نمی‌کند، اما این تماس‌ها نیز توسط رمزنگاری استانداردی که Microsoft برای خدمت Skype خود فراهم آورده، ایمن می‌شوند.

همچنین، حتی با فعال‌سازی قابلیت مکالمات خصوصی، Skype همچنان قادر به دسترسی به بعضی اطلاعات (فراداده) مربوط به ارتباطات ایمن شما می‌باشد، مانند زمان شروع این مکالمات، یا مدت زمان به طول انجامیدن آن.

کاربران Skype Insider می‌توانند با استفاده از Skype نسخه 8.13.76.8 برای Android، iOS، Linux، Mac و Windows، قابلیت مکالمات خصوصی را آزمایش کنند.

آدرس اینترنتی خبرhttps://thehackernews.com/2018/01/skype-encrypted-calls.html
تاریخ درج خبر1396-10-27
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2019 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست