آزمایشگاه تخصصی آپا دانشگاه فردوسی مشهد::FUM CERT Lab. (Computer Emergency Response Team)

مایکروسافت خانواده‌ی جدید بدافزارهای Wimad را کشف کرده است

عنوانمایکروسافت خانواده‌ی جدید بدافزارهای Wimad را کشف کرده است
گروه اصلیOther
شرح خبر


این خانواده از بدافزارها تحت عنوان «موسیقی مجانی» در کامپیوتر کاربران گسترش می‌یابند. برخی از این فایل‌های مخرب دارای پسوندهای .WMA, .ASF, .MP3 و .ASX هستند و زمانی که کاربر این فایل‌ها را در Windows Media Player باز می‌کند، به آدرس جدیدی هدایت شده و به دانلود فایل جدیدی ترغیب می‌شود. این فایل‌ها برنامه‌های مخرب هستند. البته کارشناسان امنیتی معتقدند این روش تنها بر روی نسخه‌های قدیمی‌تر Windows Media Player اثر می‌کند.کارشناسان امنیتی هشدار دادند گونه‌ای از این بدافزار تحت عنوان «موسیقی مجانی» از سایت PlayMP3z.biz دانلود می‌شود.


گروه تشخیص ماهانه بدافزارهای خانواده‌ی Wimad گزارش داد که از ماه می سال 2008 تا ماه آوریل سال 2009، این بدافزار ماهانه 1.5 میلیون گسترش داشته و بیشترین رشد این بدافزار در ماه ژانویه سال 2009 بود که فراتر از 2 ملیون کاربر را متاثر کرده است. بیشترین حملات این بدافزار در امریکا، کانادا و انگلستان گزارش شده است.

گسترش شگفت‌انگیز بدافزارها از طریق موسیقی نشان‌دهنده‌ی علاقه مردم برای تهیه‌ی موسیقی به طور رایگان به جای پرداخت پول برای خرید قانونی و مجوزدار آن است. با وجود علاقه‌ی مردم برای پس‌انداز و صرفه‌جویی در پول کارشناسان امنیتی به مردم هشدار دادند تا از دانلود موسیقی‌های مجانی خودداری کنند.در ماه اکتبر سال 2008 نیز مرکز حفاظت در برابر بدافزار مایکروسافت اعلام کرد فایل "wrar380CorporateEdition.exe"  که به عنوان نصب‌کننده رایگان برای WinRar خود را عنوان می‌کند، یک فایل مخرب است.

آدرس اینترنتی خبرhttp://www.spamfighter.com/News-12469-Microsoft-Discovers-New-Malware-Family-Wimad-Pose
تاریخ درج خبر1388-03-17
صفحه اصلی | تماس با ما | معرفی آزمایشگاه | ورود
©2021 Ferdowsi University Of Mashhad
مرکز آپا | آپا | آپا چیست